Nie od dzisiaj wiadomo, że działanie promieni słonecznych jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Światło słoneczne sprzyja wzrostowi poziomu hormonów, w tym serotoniny (hormon szczęścia). Dzięki kąpielom słonecznym nasz organizm produkuje większe ilości witaminy D, która korzystnie wpływa na układ odpornościowy, serce i wzmacnianie kości. Ale światło słoneczne ma też swoje ciemne strony i warto o tym pamiętać. Warto także być świadomym, że światło emitowane przez urządzenia elektroniczne ma szkodliwe oddziaływanie na nasz organizm i również przed nim warto chronić nasze ciało, a szczególnie oczy i skórę.
Od kilku lat ochrona skóry przed promieniowaniem UV staje się coraz popularniejsza, jako element codziennego rytuału w świadomej pielęgnacji cery. To dobrze, gdyż zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV jest przecież kwestią zdrowia. Niezależnie od wieku, pochodzenia czy rodzaju aktywności – wszyscy powinniśmy pamiętać, że stosowanie fotoprotekcji zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu skóry.
Chroń swoją skórę cały rok
Krem z filtrem powinien być naszym całorocznym towarzyszem, a nie tylko letnią przygodą. Promieniowanie słoneczne jest obecne cały rok. Podczas gdy fale UVB tracą na intensywności jesienią i zimą, fale UVA nie słabną i przenikają przez chmury, szyby i docierają w głębsze warstwy skóry.
Jak promieniowanie słoneczne na nas wpływa?
Promieniowanie słoneczne jest odpowiedzialne za przyspieszenie procesów starzenia się skóry, niszczy kolagen, elastynę i kwas hialuronowy. Jest przyczyną powstawania na skórze przebarwień.
Promieniowanie UVB:
- jest odpowiedzialne za opalanie
- w 85% zatrzymywane jest przez naskórek, a tylko 15% dociera do skóry właściwej
- nadmierna ekspozycja na ten rodzaj promieniowania skutkować może powstaniem zmian rakotwórczych
Promieniowanie UVA:
- powoduje fotostarzenie* się skóry
- ma działanie rakotwórcze, ale mniejsze niż promieniowanie UVB
- 50% z niego dociera do skóry właściwej
- nasza skóra narażona jest na promieniowanie UVA przez cały rok, ponieważ przedostaje się ono przez chmury i szkło (to właśnie dlatego kremów z filtrem należy używać przez cały rok)
*Mianem fotostarzenia (photoaging) się skóry określa się zespół cech skóry powstałych w następstwie nadmiernej, pozbawionej ochrony ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Do cechy tych zaliczamy: plamy i przebarwienia, elastozę skóry (nagromadzenie w skórze zdeformowanych, nieprawidłowo zbudowanych włókien elastyny, co prowadzi do pojawienia się małych grudek, a czasem nawet guzków), suchość i szorstkość naskórka, wiotkość i brak sprężystości skóry.
Zmiany zachodzące w zdrowej skórze związane z ekspozycją na promieniowanie słoneczne podzielić można na:
- ostre (oparzenie słoneczne, przebarwienie skóry, tzw. Lichtschwiele, czyli modzel świetlny, zmiany trądzikopodobne, immunosupresja)
- oraz przewlekłe (starzenie się skóry, elastoza posłoneczna, teleangiektazje, zmiany przedrakowe [rogowacenie słoneczne] i nowotwory skóry [rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy, czerniak złośliwy]).
Czy wiesz, że mężczyźni częściej chorują na nowotwory skóry? To oznacza, że kluczowym punktem w męskiej pielęgnacji powinna być ochrona przeciwsłoneczna. To znak, że warto zainwestować w dobry krem SPF!
cdn.